Archive

Archive for mars, 2010

Tänkte bara…

mars 30th, 2010

Det börjar bli så mysigt ute. Igår gick vi -jag och tjejerna -till Siris Musiklek. Vi hade med oss  den ultimata matsäcken: oboy, kall varmkorv och bröd utan smör. :) Det märktes att sånt gör vi inte ofta så tjejerna  hade inte rutin på det och var ledsna en efter varandra och ibland samtidigt. De ville inte gå . Thea flera gånger skrek efter pappas bil. Men.. jag är faktiskt stolt över mig själv :) som orkat igenom detta ”projekt”. Promenadsträcka som skulle ta en kvart tog 40 minuter ena hållet och 1, 5 timme hem.
det kan bara bli bättre nästa gång..

Vardag/Everydaylife

Ordningen är återställd

mars 29th, 2010

Jag har flyttat fram i bilen. Tjejerna sitter bak och stortrivs med varandra. Så skönt att sitta framme och föra vuxnasamtal med Mårten medans flickorna busar med varandra. Vi borde ha gjort detta tidigare.

Vardag/Everydaylife

och det kom mera..

mars 29th, 2010

och det som kom är svårt att ta in och förstå att det är sant! Lysnna på det här:

När Mårten kom hem från Göteborg blev vi alla glada. Och jag blev ännu gladare när jag fick parfymprover hela 20 st. och en 131 sidor sminkkatalog. Det är väl trevligt tänkte jag. men det var inte allt.. jag fick oxå välja smink ur katalogen: VAD JAG VILL och HUR MYCKET JAG VILL!
Det är sååå sjukt att det kan inte vara sant… allt från dagkrämer till smink till Aloeveragel och anti- age vård. Alltså.. 131 sidor med alla möjliga produkter. Och allt är gratis! Alltså.. allt jag väljer får jag det gratis. Bara för att jag är en fru till Mårten som gör en bra jobb! ÅÅÅååå.. sååå kul!!! Jag säger bara NYP MIG I ARMEN!

Vardag/Everydaylife

Nu är vi själva

mars 24th, 2010

och så typiskt att det ska hända nåt extra.  Jag fick duscha Thea 5.30 för hon råkade bajsa ner sig och sängen. Sen fick jag ringa Mårten och fråga hur han lagar havregrynsgröt till tjejerna. (jag brukar inte göra frukost) undrar vad som kommer mer..

Vardag/Everydaylife

Vilken dag!

mars 1st, 2010

Idag är det fem år sedan som Siri föddes. Vilken resa för min lilla söta Siri piri pup. Ni får en glimt av den i bilder.

Vardag/Everydaylife